Gips

Gips

Gips należy do minerałów pospolitych. Spotyka się go w różnorodnych postaciach. W zasadzie występuje w kilku skupieniach: ziarnistych, zbitych, grubokrystalicznych łuskowych, włóknistych, proszkowych oraz rozetowych.

Do odmian skalnych gipsu zalicza się chociażby alabaster (drobnoziarnisty, zbity, dobrze przeświecający, biały, bądź lekko zabarwiony). Można także spotkać gips włóknisty czy szpat gipsowy (włóknisty lub przeźroczysty w postaci żyły monomineralnej). Kamień gipsowy, który stosuje się w budownictwie, przed użyciem zostaje wypalany w temperaturze 150−190°C.

W wyniku tego procesu otrzymuje się przede wszystkim tak zwany gips półwodny, resztę natomiast tworzy gips bezwodny oraz zanieczyszczenia, pochodzące ze złoża. Gips jest materiałem od dawana stosowanym w budownictwie. Za jego pomocą wykonuje się drobne naprawy tynku czy też gładzi na tynkach cementowo-wapiennych (tzw.

szpachlowania). Z gipsu tworzy się pustaki gipsowe, służące do wznoszenia budynków, formy do odlewów, posadzki pod wykładziny podłogowe, czy też płyty na ścianki działowe. Ponadto, za pomocą gipsu można również wykonywać ozdobne detale architektoniczne, stiuki i sztukaterie. Firma Bumitech-posadzki proponuje rozwiązania wykorzystujące materiały pochodzenia żywicznego np. posadzki w halach magazynowych.