Łabędź czarno-dzioby

Łabędź czarno-dzioby

Łabędź obrósł w naszej kulturze mitami i legendami niczym on sam piórami. Każde dziecko i dorosły chyba znają bajkę o brzydkim kaczątku, które okazało się być łabędziem właśnie.

Sformułowanie „brzydkie kaczątko”, które jest używane w naszym potocznym języku podczas codziennych kontaktów interpersonalnych, odsyła nas w oczywisty i jasny sposób do łabędzia właśnie. Łabędź jest też niezrównanym i niedoścignionym wzorem gracji i wdzięku w ptasim wydaniu.

Nie można również zapomnieć o łabędzim śpiewie, a więc micie kulturowym, który utrzymuje, że łabędź przed śmiercią miałby dawać swój ostatni koncert. Ile w tym prawdy? Łabędź czarno-dzioby jest najmniejszym łabędziem Europy.

W porównaniu z innymi przedstawicielami swojego gatunku ma krótszą i masywniejszą szyję. Nie występuje również u łabędzia czarnodziobego dymorfizm płciowy, a więc samiec i samica są jednakowo umaszczone.

Długość ciała dorosłych osobników sięga 110 centymetrów, a skrzydła tego zagrożonego gatunku mogą mieć rozpiętość ok 190 centymetrów.

https://patatajek.pl/kategorie/29-wytoki-i-napiersniki