Tchórz stepowy
Należy przyznać, że tchórz nie kojarzy nam się najlepiej. Mianem takim zwykliśmy nazywać osoby, które nie wsławiły się raczej przesadną odwagą i najczęściej zwyczajnie dają nogę za pas.
Powszechna jest również opinia, że tchórz (zwierze, nie człowiek) wydziela bardzo nieprzyjemną woń i to zbliża go do zachowania skunksa, który również preferuje takie zabiegi. Jaka jest jednak prawda? Czy postępujemy sprawiedliwie, gdy nazywamy kogoś tchórzem? Może w tym samym czasie obrażamy to sympatyczne zwierzątko? Tchórz jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową.
Wynika ona z tego, że jest on bliskim kuzynem tchórza zwyczajnego, a futro obu gatunków często używane było podczas wyrobu futer. Tchórz stepowy jest jednak nieco mniejszy, a jego długość ciała wynosi około 80 centymetrów.
Ponieważ należy do łasicowatych, współdzieli z łasicą wiele cech gatunkowych i wyglądem w zasadzie przypomina łasicę. Bardzo łatwo oba gatunki ze sobą pomylić, gdyż tchórz stepowy jest zwierzęciem ruchliwym i, co nie ejst żadną tajemnicą, tchórzliwym.